Bachmann 31-378K Special British Rail Class 416 “2EPB” 6225
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail Network SouthEast |
| Livery | Red, White & Blue |
| Running Number | 6225 |
| Length | 540 mm |
| Era | 8 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Detail | 2 Car EMU (DMBSO+DTS) (S65339+S77524). Yellow ends. 'Kent Link'. Collectors Club (2011/12). |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 416 "2EPB" |
| Traction | Electric Multiple Unit |
| Built | 1953-1956 |
| Total Produced | 129 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-378K Special |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.