| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Green with Late Crest |
| Running Number | D2009 |
| Length | 108 mm |
| Era | 5 |
| DCC | Ready (6 pin) |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Detail | Wasp stripes. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 03 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Mechanical |
| Built | 1957-1961 |
| Total Produced | 230 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-361A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2011 |
| Pages | 2011 (50) 2012 (52) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 31-933A LMS 4P Compound 41143 BR Lined Black Early Crest DCC fitted
£63.10 (0 bids)
£99.50
![]()
HP3***, GB
BACHMANN 31-361A BR GREEN CLOASS 03 DIESEL SHUNTER LATE CREST rn D2009 UNBOXED
AU$131.92
![]()
WD19***, GB
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.53
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-805SFX Class 31/1 31123 BR Blue Diesel Locomotive - DCC Sound Deluxe
AU$600.22
![]()
S8***, GB
35-823SFX DCC (NOT Sound) Cl 31 319 Railfreight Auto Couplings - Fan OO Bachmann
AU$329.75
![]()
DN14***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
