| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Green |
| Running Number | 1121 |
| Length | 540 mm |
| Era | 5 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Sound Decoder Ready | Yes |
| Detail | 2 Car EMU. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 205 |
| Traction | Electro-diesel Multiple Unit |
| Transmission | Electric |
| Built | 1957 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-236A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Weathered |
| Year | 2017 |
| Pages | 2017 (88) 2019 (83) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 31-933A LMS 4P Compound 41143 BR Lined Black Early Crest DCC fitted
£63.10 (0 bids)
£99.50
![]()
HP3***, GB
Bachmann 34-652 OO Gauge Thompson BG Full Brake British Railways Blue Coach Box.
AU$39.49
![]()
SK14***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
