| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Black with Early Emblem |
| Running Number | 62667 |
| Name | Somme |
| Length | 240 mm |
| Era | 4 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway D11/1 "Improved Director" |
| Traction | Steam |
| Built | 1919 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-146A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2018 |
| Pages | 2018 (46) 2019 (39) 2020 (111) 2021 (96) 2022 (90) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 39-080APF OO Gauge BR Mk1 BSK Brake Second Corridor Coach BR InterCity
AU$80.86
![]()
GL50***, GB
Bachmann 39-154DPF BR Mk1 FK First Corridor BR (WR) Chocolate & Cream W13079 - F
AU$124.30
![]()
S8***, GB
Bachmann 39-080APF BR Mk1 BSK Brake Second Corridor BR InterCity (Executive) (Pa
AU$113.94
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
