Bachmann 31-106A British Railways Standard 4 (4-6-0) 75003
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Green with Late Crest |
| Running Number | 75003 |
| Length | 245 mm |
| Era | 5 |
| DCC | No |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Detail | BR2 tender & double chimney. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Railways Standard 4 (4-6-0) |
| Traction | Steam |
| Built | 1951-1957 |
| Total Produced | 80 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | British Railways |
| Built By | British Railways |
| Built At | Swindon |
| Built | 08/1951 |
| Withdrawn | 10/1965 |
| Length of Service | 14.2 years |
| Running Numbers | BR 75003 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-106A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1999 |
| Pages | 1999 (18) 2000 (23) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 31-933A LMS 4P Compound 41143 BR Lined Black Early Crest DCC fitted
£63.10 (0 bids)
£99.50
![]()
HP3***, GB
Bachmann 31-106A Sensible pour Br 4-6-0 Standard Classe 4MT Locomotive 75003 Ol
39.32 USD
![]()
CV34***, GB
BACHMANN 31-106A 4MT 75003 LOCO BODY BR LINED GREEN DOUBLE CHIMNEY BOXED LOVELY
AU$33.15
![]()
PL14***, GB
Bachmann 31-106A Standard 4MT 75003 BR2 Lined Green D/Chimney Non Runner OO Box
AU$65.87
![]()
SK14***, GB
Bachmann OO 31-106A Standard 4MT 75003 BR2 Lined Green D/Chimney Non Runner Box
AU$67.76
![]()
SK14***, GB
Bachmann 39-080APF OO Gauge BR Mk1 BSK Brake Second Corridor Coach BR InterCity
AU$80.86
![]()
GL50***, GB
Bachmann 39-080APF BR Mk1 BSK Brake Second Corridor BR InterCity (Executive) (Pa
AU$113.94
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.