Bachmann 31-105A British Railways Standard 4 (4-6-0) 75075
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Black with Late Crest |
| Running Number | 75075 |
| Length | 245 mm |
| Era | 5 |
| DCC | No |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Detail | BR1B tender & double chimney. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Railways Standard 4 (4-6-0) |
| Traction | Steam |
| Built | 1951-1957 |
| Total Produced | 80 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | British Railways |
| Built By | British Railways |
| Built At | Swindon |
| Built | 11/1955 |
| Withdrawn | 07/1967 |
| Length of Service | 11.7 years |
| Running Numbers | BR 75075 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-105A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1999 |
| Pages | 1999 (18) 2000 (23) 2001 (19) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.53
![]()
S8***, GB
Bachmann Class 85 (AL5) Bo-Bo Electric E3095 BR Electric Blue 31-679 - OO Gauge
AU$206.39
![]()
LU7***, GB
Bachmann 35-805SFX Class 31/1 31123 BR Blue Diesel Locomotive - DCC Sound Deluxe
AU$600.22
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.