| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail Network SouthEast |
| Livery | Red, White & Blue |
| Running Number | 166216 |
| Length | 915 mm |
| Era | 8 |
| DCC | No |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Detail | 3 Car DMU. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 166 "Networker Turbo Express" |
| Traction | Diesel Multiple Unit |
| Transmission | Hydraulic |
| Built | 1992-1993 |
| Total Produced | 21 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-025A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Weathered |
| Year | 2013 |
| Pages | 2013 (84) 2014 (72) 2015 (76) 2016 (5) 2016 (79) 2017 (86) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 39-080APF OO Gauge BR Mk1 BSK Brake Second Corridor Coach BR InterCity
AU$80.86
![]()
GL50***, GB
Bachmann 39-080APF BR Mk1 BSK Brake Second Corridor BR InterCity (Executive) (Pa
AU$113.94
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
