| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | London & North Eastern Railway |
| Livery | Black |
| Running Number | 6184 |
| Length | 255 mm |
| Era | 3 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Sound Decoder Ready | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway O4 |
| Traction | Steam |
| Built | 1911 |
| Total Produced | 666 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-003A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2015 |
| Pages | 2015 (53) 2016 (56) 2017 (57) 2018 (59) 2019 (51) 2020 (118) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.53
![]()
S8***, GB
35-823SFX DCC (NOT Sound) Cl 31 319 Railfreight Auto Couplings - Fan OO Bachmann
AU$329.75
![]()
DN14***, GB
Bachmann 39-080APF OO Gauge BR Mk1 BSK Brake Second Corridor Coach BR InterCity
AU$80.86
![]()
GL50***, GB
Bachmann 39-080APF BR Mk1 BSK Brake Second Corridor BR InterCity (Executive) (Pa
AU$113.94
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
