Bachmann 31-001Y Special Great Central Railway Class 8K 1185
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Great Central Railway |
| Livery | Lined Freight Black |
| Running Number | 1185 |
| Length | 255 mm |
| Era | 2 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Detail | Limited edition of 500 for National Railway Museum. |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Central Railway Class 8K |
| Traction | Steam |
| Built | 1911-1914 |
| Total Produced | 126 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-001Y Special |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2010 |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 32-320DC BR Black Late Crest 0-6-0 Robinson Class J11 64325 DCC Fitted
AU$300.61
![]()
SO18***, GB
Bachmann 35-821ASF Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Dies
AU$444.72
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-821ASFX OO Gauge Class 31/1 31149 BR Railfreight (Red Stripe) DCC SO
AU$746.29
![]()
RG24***, GB
Bachmann 35-821ASF OO Gauge Class 31/1 31149 BR Railfreight (Red Stripe) DCC SOU
AU$642.62
![]()
RG24***, GB
Bachmann 35-823SF Class 31/1 Refurbished 31319 BR Railfreight Petroleum Sector D
AU$476.76
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-823ASF OO Gauge Class 31/1 31304 BR Railfreight Petroleum DCC SOUND
AU$642.62
![]()
RG24***, GB
35-823SFX DCC (NOT Sound) Cl 31 319 Railfreight Auto Couplings - Fan OO Bachmann
AU$329.75
![]()
DN14***, GB
Bachmann 35-823SF OO Gauge Class 31/1 31319 BR Railfreight Petroleum DCC SOUND
AU$642.62
![]()
RG24***, GB
Bachmann 35-821ASFX Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Die
AU$514.08
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-805SFX Class 31/1 31123 BR Blue Diesel Locomotive - DCC Sound Deluxe
AU$600.22
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.