| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Green |
| Running Number | D9522 |
| Length | 72 mm |
| Era | 5 |
| DCC | Ready (Next18) |
| Coupling | NEM |
| Curve | 1st Radius (230mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 14 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Hydraulic |
| Built | 1964-1965 |
| Total Produced | 56 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | British Railways |
| Built By | British Railways |
| Built At | Swindon |
| Built | 11/1964 |
| Withdrawn | 12/1967 |
| Length of Service | 3.1 years |
| Running Numbers | BR D9522 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Graham Farish |
| Catalogue Number | 372-950A |
| Category | N Scale Modern Image Locos |
| Scale | N |
| Finish | Pristine |
| Year | 2019 |
| Pages | 2019 (36) Bachmann 2020 (27) Bachmann 2021 (20) Bachmann 2022 (19) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Graham Farish N Gauge 372-136 BR Black Early Emblem Stanier 'Black 5' No.45216 -
£106.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-181 BR Green Early Emblem Princess Coronation Class 8P
£151.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-652 BR Black Early Emblem Standard -6-0 Class 4MT No.7
£100.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-726 BR Standard Class 5MT BR Black Late Crest No.73158
£134.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-177 BR Green Duchess Class No.46252 'City of Leicester
£100.95
![]()
DY10***, GB
Farish (372-354) Class A4 4-6-2 '60033' "Seagull" in BR Express Blue
£63.10 (0 bids)
£89.10
![]()
G61***, GB
Graham Farish N Gauge 372-076 BR Black Early Emblem 4-6-0 Class B1 No.61139 - Bo
£100.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish 371-17RJ N Gauge Class 08 08761 BR Provincial Blue DCC Ready DHLP
153.19 USD
![]()
HX3***, GB
GRAHAM FARISH NE6V N GAUGE GWR 2-6-2 CLASS 61XX PRAIRIE TANK LOCOMOTIVE 3105 om
86.15 USD
![]()
CV34***, GB
GRAHAM FARISH CJM 8125 REPAIR RE PAINTED VIRGIN CLASS 43 HST 125 DMU 6 CAR SET
572.06 USD
![]()
CV34***, GB
GRAHAM FARISH N-THUSIAST RESPRAYS BR INTERCITY CLASS 37 LOCO 37409 LOCH AWE on
285.34 USD
![]()
CV34***, GB
Graham Farish 371-780SF Class 90/0 90005 BR IC Liv. Financial Times Sound Fitted
291.40 USD
![]()
HX3***, GB
Graham Farish 371-783 Class 90/0 90004 City of Glasgow Virgin Red Next 18 Ready
189.22 USD
![]()
HX3***, GB
GRAHAM FARISH 0695 CJM RE PAINTED BR BLUE CLASS 20 DIESEL LOCOMOTIVE 20171 on
257.04 USD
![]()
CV34***, GB
Graham Farish 371-785 Class 90/0 90047 Freightliner G & W Liv. DCC Next 18 Ready
197.86 USD
![]()
HX3***, GB
GRAHAM FARISH 804A CJM FREIGHTLINER CLASS 57 LOCO 57003 FREIGHTLINER EVOLUTION
257.78 USD
![]()
CV34***, GB
Graham Farish 371-781 Class 90/0 90037 BR Railfreight Distrib. DCC Next 18 Ready
191.71 USD
![]()
HX3***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
