| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Direct Rail Services |
| Livery | Compass |
| Running Number | 57302 |
| Name | Chad Varah |
| Length | 255 mm |
| Era | 9 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Sound Decoder Ready | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 57/3 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 2002-2005 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 32-763A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Weathered |
| Year | 2017 |
| Pages | 2017 (75) 2018 (74) 2019 (69) 2020 (130) 2021 (104) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 32-763A Class 57/7 57302 Chad Varah DRS Compass Blue 21 Pin Ready DHLPo
178.68 USD
![]()
HX3***, GB
Bachmann 32-763A Class 57/7 57302 Chad Varah DRS Compass Blue 21 Pin Ready +Post
177.51 USD
![]()
HX3***, GB
Bachmann 32-763A Class 57/7 57302 Chad Varah DRS Compass Blue 21 Pin Ready DHLPo
AU$331.71
![]()
HX3***, GB
Bachmann 32-763A Class 57/7 57302 Chad Varah DRS Compass Blue 21 Pin Ready +Post
AU$329.43
![]()
HX3***, GB
Bachmann 32-763A Class 57/7 57302 Chad Varah DRS Compass Blue 21 Pin Ready DHLPo
AU$275.67
![]()
HX3***, GB
Bachmann 32-763A Class 57/7 57302 Chad Varah DRS Compass Blue 21 Pin Ready +Post
AU$274.36
![]()
HX3***, GB
207 Bachmann 31-226-PO02 Class 6P 4-6-0 "Green Howards" in LMS black. Ex. Cond.
AU$277.82
![]()
WD3***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
