| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail |
| Livery | Blue |
| Running Number | |
| Length | 495 mm |
| Era | 6/7 |
| DCC | Ready (8 pin + 8 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Detail | 2 Car DMU. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 105 |
| Traction | Diesel Multiple Unit |
| Built | 1956-1959 |
| Total Produced | 302 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-325A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Weathered |
| Year | 2017 |
| Pages | 2017 (81) 2019 (75) 2020 (134) 2021 (111) 2022 (109) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.53
![]()
S8***, GB
Bachmann Class 85 (AL5) Bo-Bo Electric E3095 BR Electric Blue 31-679 - OO Gauge
AU$206.39
![]()
LU7***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
