Hornby R2075A British Rail Class 56 56105
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | English, Welsh & Scottish Railway |
| Livery | Maroon & Yellow |
| Running Number | 56105 |
| Length | 254 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Motor | 5 pole ringfield |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 56 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1976-1984 |
| Total Produced | 135 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2075A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
$292.80
![]()
*******, JP
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
2 Hornby R921 carriage. In good condition and some freight cars as well.
£10.79 (0 bids)
£21.49
![]()
BS32***, GB
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
292.80 USD
![]()
*******, JP
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
TRIANG HORNBY R722 R723 RAKE of 3 BR BLUE GREY MK1 MK2 1st & 2nd CLASS COACH op
35.56 USD
![]()
CV34***, GB
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.