Hornby R2001A British Rail Class 466 “Networker” 466016
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail Network SouthEast |
| Livery | Red, White & Blue |
| Running Number | 466016 |
| Length | 310 mm |
| Era | 8 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Detail | 2 Car EMU (64875+78327). |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 466 "Networker" |
| Traction | Electric Multiple Unit |
| Built | 1993-1994 |
| Total Produced | 43 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2001A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1999 |
| Pages | 1999 (14) 2000 (16) 2001 (16) |
| Service Sheet | 202C |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
$292.80
![]()
*******, JP
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
292.80 USD
![]()
*******, JP
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Hornby R40182A RCS, Mk3 First Open, 11091 Coach B - Era 11 Rolling Stock - Coach
76.35 USD
![]()
NN10***, GB
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby BR Departmental, exMk1 First Open, DB977351 - Era 8. Coaches & Coach Pack
73.51 USD
![]()
NN10***, GB
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.