Hornby R2182A E.C. Trench London, Midland & Scottish Railway 6P Patriot 5539
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | London, Midland & Scottish Railway |
| Livery | Maroon |
| Running Number | 5539 |
| Name | E.C. Trench |
| Length | 260 mm |
| Era | 3 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London, Midland & Scottish Railway 6P Patriot |
| Traction | Steam |
| Built | 1930-1934 |
| Total Produced | 52 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2182A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2000 |
| Pages | 2000 (25) 2001 (29) 2002 (28) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY R2182A LMS 4-6-0 PATRIOT CLASS 5XPLOCOMOTIVE 5539 EC TRENCH MINT BOXED nx
$107.54
![]()
CV34***, GB
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby R850 - Flying Scotsman 4-6-2 Class A3 Loco LNER Green Excellent Condition
67.66 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY - LNER 4-6-2 Class A4 Mallard "80th Anniversary" Limited Ed 18k Gold - OO
425.95 USD
![]()
800**, US
HORNBY R2182A LMS 4-6-0 PATRIOT CLASS 5XPLOCOMOTIVE 5539 EC TRENCH MINT BOXED nx
107.54 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R855 LNER 4-6-2 CLASS A3 LOCOMOTIVE 4472 FLYING SCOTSMAN with SMOKE op
129.90 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
OO Scale Hornby R4197 The Royal Train Coaches 3 car set MK3 & MK2 2918 2919 2920
195.00 USD
![]()
760**, US
HORNBY R2182A LMS 4-6-0 PATRIOT CLASS 5XPLOCOMOTIVE 5539 EC TRENCH MINT BOXED nx
AU$164.95
![]()
CV34***, GB
X8914 Hornby Bogie Assembly with Coupling + Hook for Patriot Class R2182A R2347M
AU$17.58
![]()
PL14***, GB
HORNBY R2182A LMS 4-6-0 PATRIOT CLASS 5XPLOCOMOTIVE 5539 EC TRENCH MINT BOXED nx
AU$154.28
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.