Hornby R2105A British Railways Standard 9F 92108
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Black with Late Crest |
| Running Number | 92108 |
| Length | 274 mm |
| Era | 5 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Railways Standard 9F |
| Traction | Steam |
| Built | 1954-1960 |
| Total Produced | 251 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2105A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
$428.87
![]()
CV34***, GB
HORNBY R053 RE PAINTED BR 4-6-0 CLASS B12 LOCOMOTIVE 61666 NOTTINGHAM FORRSET ob
$142.74
![]()
CV34***, GB
Hornby R3012 Class A4 60027 Merlin OO Gauge Green Steam Locomotive Runner Unbox.
£115.05
![]()
SK14***, GB
HORNBY R2105A BR 2-10-0 CLASS 9F LOCOMOTIVE '92108' EMPTY BOX ONLY NO LOCOMOTIVE
10.85 USD
![]()
L4N***, CA
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby BR Departmental, exMk1 First Open, DB977351 - Era 8. Coaches & Coach Pack
73.51 USD
![]()
NN10***, GB
HORNBY R150 RE PAINTED DETAILED BR 4-6-0 B12/3 CLASS LOCOMOTIVE 61567 BOXED ob
127.19 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R418 BR INTERCITY BLUE GREY MK2 2nd CLASS BRAKE COACH M9450 MINT BOXED nz
34.80 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R7396 Hornby 70th: Hornby's Factory - Limited Edition OO Gauge - Plus Pos
33.12 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
428.87 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R053 RE PAINTED BR 4-6-0 CLASS B12 LOCOMOTIVE 61666 NOTTINGHAM FORRSET ob
142.74 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R440 BR CRIMSON CREAM MK1 FULL PARCELS BRAKE COACH E80533 MINT BOXED ol
42.11 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R2105A BR 2-10-0 CLASS 9F LOCOMOTIVE '92108' EMPTY BOX ONLY NO LOCOMOTIVE
AU$16.74
![]()
L4N***, CA
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.