Hornby R2223A London, Midland & Scottish Railway 4P (Fowler) 42301
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Black with Early Emblem |
| Running Number | 42301 |
| Length | 188 mm |
| Era | 4 |
| DCC | Ready (8 pin) |
| Motor | 5 pole skew wound |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London, Midland & Scottish Railway 4P (Fowler) |
| Traction | Steam |
| Built | 1927-1934 |
| Total Produced | 125 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2223A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
$428.87
![]()
CV34***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R317 BR 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCOMOTIVE 30908 WESTMINSTER MINT BOXED oj
113.84 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R150 RE PAINTED DETAILED BR 4-6-0 B12/3 CLASS LOCOMOTIVE 61567 BOXED ob
127.19 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
428.87 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R7396 Hornby 70th: Hornby's Factory - Limited Edition OO Gauge - Plus Pos
33.12 USD
![]()
HX3***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.