Graham Farish 371-004A British Rail Class 08 08748
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail |
| Livery | Blue |
| Running Number | 08748 |
| Length | 60 mm |
| Era | 7 |
| DCC | No |
| Coupling | NEM |
| Curve | 1st Radius (230mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 08 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1952-1962 |
| Total Produced | 996 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | British Railways |
| Built By | British Railways |
| Built At | Crewe |
| Built | 12/1960 |
| Withdrawn | 01/1994 |
| Length of Service | 33.1 years |
| Running Numbers | BR D3916, BR 08748 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Graham Farish |
| Catalogue Number | 371-004A |
| Category | N Scale Modern Image Locos |
| Scale | N |
| Finish | Pristine |
| Year | 2005 |
| Pages | 2005 (6) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
GRAHAM FARISH CJM BR RAILFREIGHT CLASS 20 DIESEL LOCO 20137 MURRAY B HOFFMYER on
$257.78
![]()
CV34***, GB
Graham Farish N Gauge LMS Ivatt 2MT Class 46464 BR Lined black - DCC ready - New
£115.00
![]()
EX39***, GB
Graham Farish N Gauge 372-181 BR Green Early Emblem Princess Coronation Class 8P
£151.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-726 BR Standard Class 5MT BR Black Late Crest No.73158
£134.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-652 BR Black Early Emblem Standard -6-0 Class 4MT No.7
£100.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-136 BR Black Early Emblem Stanier 'Black 5' No.45216 -
£106.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 371-477 3-Car First Great Western Class 125 DMU Locomotive
£149.99
![]()
OL11***, GB
Graham Farish 372-728SF - BR Standard 5MT with BR1 Tender 73049 BR Lined Gree...
£216.00
![]()
EH49***, GB
Graham Farish 371-17RJ N Gauge Class 08 08761 BR Provincial Blue DCC Ready DHLP
153.19 USD
![]()
HX3***, GB
Graham Farish 371-011SF - Class 08 417 Network Rail Yellow (DCC-Sound) N Gauge
214.27 USD
![]()
HX3***, GB
Graham Farish 371-780SF Class 90/0 90005 BR IC Liv. Financial Times Sound Fitted
291.40 USD
![]()
HX3***, GB
Graham Farish 371-781 Class 90/0 90037 BR Railfreight Distrib. DCC Next 18 Ready
191.71 USD
![]()
HX3***, GB
GRAHAM FARISH CJM 8125 REPAIR RE PAINTED VIRGIN CLASS 43 HST 125 DMU 6 CAR SET
572.06 USD
![]()
CV34***, GB
GRAHAM FARISH N-THUSIAST RESPRAYS BR INTERCITY CLASS 37 LOCO 37409 LOCH AWE on
285.34 USD
![]()
CV34***, GB
Graham Farish 371-781SF Class 90/0 90037 BR Railfreight Distributi Sound Fitted
302.60 USD
![]()
HX3***, GB
GRAHAM FARISH 0695 CJM RE PAINTED BR BLUE CLASS 20 DIESEL LOCOMOTIVE 20171 on
257.04 USD
![]()
CV34***, GB
GRAHAM FARISH N-THUSIAST RESPRAYS EWS CLASS 59 LOCOMOTIVE 59201 VALE of YORK on
285.34 USD
![]()
CV34***, GB
GRAHAM FARISH CJM BR RAILFREIGHT CLASS 20 DIESEL LOCO 20137 MURRAY B HOFFMYER on
257.78 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.